+90 549 119 4040

 • TR
 • EN
Size Ulaşalım

  RANDEVU OLUŞTURUN

  KVKK metnini okudum, anladım ve onaylıyorum.

  St. Hilarion Kalesi

  St. Hilarion Castle

  Tüm Haberlere Göz Atın
  Saint Hilarion Kalesi

  Girne’de sıradağların yükseklerinde konumlanmış, Akdeniz’i ve Kuzey Kıbrıs manzarasını çevreleyen alanını tepeden seyreden St. Hilarion Kalesi, Lefkoşa’ya giderken yol üstünde bulunan Hilarion Kalesi, Girne sıradağlarındaki 3 kalenin (diğer ikisi Kantara ve Bufavento) en iyi korunmuş olanıdır.

  Kraliyet dairelerinin ikinci katında Gotik tarzıyla oyulan Kraliçenin Camı’ndan bakılınca görülen panoramik manzara olağanüstüdür ve Kuzey Kıbrıs’ın Kuzey kıyılarının, özellikle Lapta ovalarının resim gibi manzarasını görmek için buraya tırmanmaya gerçekten değecektir.

  Walt Disney’de ”Uyuyan Güzel” karakterine ilham vermesiyle ünlü olan bu kale, hem tarih meraklılarının hem de muhteşem manzaralara ilgi olan kişilere pek çok fırsat sunmaktadır. Açık bir günde buradan Türkiye’yi bile seyredebilirsiniz.

  Ada halkını olası Arap akınlarına karşı korumak ve muhtemel sardırılara karşı uyarmak amacıyla inşa edilmiştir. Kalenin kesin yapılma tarihi bilinmemekle birlikte. M.S. 11. yüzyılda Bizanslar tarafından gözetleme kulesi olarak yapıldığı sanılmaktadır.

  Kale, bugünkü adını Kudüs’ün Araplar tarafından fethinden sonra Kıbrıs’a göç eden ve ömrünün son yıllarını burada ibadetle geçiren bir keşişten almıştır.

  İlk temel taşlarında Orta Çağ kalıntıları bulunduğu Kale’de Lüzinyanlar döneminde odalarda mimari değişikliklerin yapılarak son halinin günümüze kadar gelmiş olabileceğini 1988 yılında adayı ziyaret eden belgesel yönetmeni Tekin Gün Saint Hilarion Kalesi makale yazısında geçmektedir

  Bizans döneminde onarımdan geçen kale, 1489 yılında Venedikliler’in adayı ele geçirmesiyle boşaltılmış ve kaderine terk edilmiştir.

  Yol Tarifi Almak için Tıklayın